23 Kasım 2014 Pazar
Dolar: 2,2230   Euro: 2,7558
Ana Sayfa Bursa Bölge Tarih: 21.04.2013 14:31

’Rahvan atlar’ yarıştı

’Rahvan atlar’ yarıştı

Bursa’da, Osmanlı döneminden kalma bir gelenek olan rahvan at yarışlarının 9’uncusu yapıldı. 150 at tutkununun katıldığı koşuda yarışmacılar birinci gelebilmek için mücadele etti.

Bursa’da rahvan at koşusu heyecanı yaşandı. Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen rahvan atları koşusuna 150 at katıldı. Yarışlar Yunuseli Osmangazi Kurban Pazarı’nda yapıldı. Türkiye’nin dört bir yerinden gelen atlılar hünerlerini sergiledi. Osmanlı döneminden kalan koşu geleneğinin sürdürüldüğü program bayrak koşusu ile start aldı. Yarışlar gün boyu renkli görüntülere sahne oldu.
 
Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın katkıları sayesinde bu geleneğin ecdada yakışır bir şekilde sürdürüldüğünü söyleyen Rahvan Atçılar İl Temsilcisi İhsan Gür, “Biz bu atlarla yıllarca kıtadan kıtaya at koşturmuşuz. At ve insan özdeşleşmiş, Türkler bu atlarla zaferden zafere koşmuştur. Günümüzde de bu insanlar bunu bir spor olarak yaşatıyor. Bundan önce köylerde, düğünlerde yarışıyorduk. Sağ olsun sayın Dündar, Bursa genelinde bunu organize etmeye başladı” dedi.
 
Yarışların 11 dalda yapıldığını ifade eden Gür, "Bursa bu konuda artık bir numaradır. 100’ün üzerinde rahvan atımız var. Ödemiş’ten, İzmir’den, Alanya’dan, Antalya’dan, Balıkesir’den, İzmit’ten atlarımız geldi. Çok iyi bir sayıya ulaştık. 150 rahvan at yarışıyor" diye konuştu.
 
Dereceye giren at sahipleri sertifika ve bin TL ile 5 bin TL arasında değişen para ödülü verilecek.
 

olayhaberportali.web.tv

Bunun adı vicdansızlık!..

Van'da bir hafta önce ortadan kaybolan kangal cinsi köpeğini bir başka mahallede bulan vatandaşın, köpeği traktörün arkasına bağlayarak götürmesi tepki çekti.
512
izlenme

Künyeİletişim
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.